Oberlintner/Puntar & Šebjanič/Hiršenfelder/Ristić
V tokratnem dogodku združujemo koncetna cikla FriForma in FriFormA\V z nastopi 5 ustvarjalk, ki iz dokaj različnih izhodišč napovedujejo praviloma trans-zvočne oziroma multimedijske dogodke – če pa je to tudi edini njihov skupni imenovalec, pa se bo zaradi nepredvidljivosti treba šele prepričati. V prvem delu bosta znanki iz orkestra Theremidi, Robertina Šebjanič in Ida Hiršenfelder, skupaj s srbsko kolegico Manjo Ristić skozi tri solo nastope predstavile samostojne projekte, ki zvok na karseda samosvoje načine prepletajo z biološkim in geografskim. Po skupni improvizaciji vseh treh pa nas ponovno obišče še logaško-berlinska naveza vizualne umetnice Katje Oberlintner in vokalistke ter skadateljice Ine Puntar, ki bosta v svojem deloma pripravljenem, deloma improviziranem nastopu v precep vzela Carrollovo Alico v čudežni deželi.
Spored:
Katja Oberlintner & Ina Puntar: Alica, avdio-vizualni performans
Performans bosta avtorici premierno izvedli v obliki vnaprej pripravljenega materiala z elementi improvizacije. V delu se lotevata literarnih in umetniških navezav na delo Lewisa Carrolla Alica v čudežni deželi, ki ga obravnavata kot večplastno celoto, skozi katero se predvsem lotevata vprašanj identitete, transformacije, časa, smisla/nesmisla in drugih.
Robertina Šebjanič: "Črne kaplje (Ligofilija)", solo, zvočna kompozicija, (10 min.)
V jamah je zvok, ki prebija tišino, zvok kapljanja. Majhne a vztrajno prisotne kapljice so “prenos informacij”, vsebujejo podatke o življenjskih pogojih, ki pronicajo globoko v jamo in so vir hrane za biološko življenje, kakor tudi gradbeni material za geološke strukture. Zvočni posnetki, ki se uporabljajo za kompozicijo, so iz terenskega snemanja s hidrofonom iz reke v Planinski jami. / http://robertina.net
Ida Hiršenfelder: "Morfogeneza – Pena", solo, zvočna kompozicija, (10 min.)
Dinamični procesi s pol-modularno uporabo sintetizatorjev zvoka, računalniško manipuliranim zvokom in strukturami s terenskimi posnetki. Dinamiko tekočin uravnava sistem samoorganizacije. Zvoka ne ustvari, temveč ga odkriva, podobno kot pri modularni sintezi, pri kateri imajo glasbila lastno samoorganizacijsko logiko. / http://beepblip.org
Manja Ristić: "Črni otok", solo, zvočna kompozicija, (10 min.)
Serija je navdahnjena z otokom Korčulo in stalnim zvočnim mapiranjem otoške pokrajine. Posamezni deli so oblikovani skozi performans, zvočno umetnostjo, instalacijo, digitalno in interaktivno umetnostjo in vizualnimi implikacijami v obliki fotografij in grafičnih notacij. / http://manjaristic.blogspot.com
Robertina Šebjanič & Ida Hiršenfelder & Manja Ristić: Sounds of the Earthsea / Zvoki z Zemljemorja, skupinska svobodna improvizacija, 20 min.)
Vstopnina: 5€
Katja Oberlintner
Ina Puntar
Ida Hiršenfelder
Ida Hiršenfelder (beepblip) je zvočna umetnica in arhivistka. Komponira potopitvene psihogeografske zvočne krajine z uporabo analogne elektronike, naredi-sama modularnih sintetizatorjev zvoka, terenskih posnetkov in računalniške manipulacije. Zanima jo bioakustika, eksperimantalna glasba in zvočno prostorjenje. Je članica skupine Jata C, ki raziskuje bioakustiko in zvočne ekologije. Njena samostojna albuma Noise for Strings, Vol. 1 (2019) in Noise for Strings, Vol. 2 (2020) sta izšla pri založbi Kamizdat. Študirala je sonologijo na Kraljevem konservatoriju v Haagu.
Splet: https://beepblip.org/
Manja Ristić
Robertina Šebjanič
Umetnica in raziskovalka Robertina Šebjanič v svoji ustvarjalni praksi poglobljeno reflektira človeška poseganja v (vodna) okolja ter o družbenopolitičnih in ekonomskih strukturah, ki temeljijo na principu rasti proizvodnje in potrošnje. Njena dela so interdisciplinarna, poetična, hkrati pa močno povezana z znanostjo in drugimi področji družbenega delovanja. V svoji analizi antropocena in njegovega teoretičnega okvira umetnica uporablja izraza "aquatocene" in "aquaforming" za označevanje človekovega vpliva na vodna okolja. Za svoje ustvarjanje je prejela številna priznanja, mdr. Honorary mention Prix Ars Electronica, Starts Prize, Falling Wall winner, Re:Humanism in druge.
http://robertina.net