Szilárd Benes & Christof Ressi | Terrain Study & Game Over

Spored:
Terrain Study / 30-40min
Game Over / 30-40 min

Naša tokratna gosta se zvoka in slike lotevata enotno in povezano, a upoštevajoč aktualne možnosti poigravanja z virtualnim prostorom in znotraj njega. Terrain Study je performans za solo izvajalca, ki je prek vmesnika povezan z virtualnim prostorom, po katerem se giblje in ga oblikuje tako s svojo fizično podobo kot z zvokom do točke nerazločljivosti med svojo perspektivo in 3D-svetom, ki je viden na velikem zaslonu. V Game Over klarinetist upravlja z avatarjem po kompleksnem dvodimenzionalnem svetu, sestavljenem iz okolij različnih videoiger. Vsaka njegova akcija je poseg tako v glasbeno dogajanje kot v videoigro, katere pravila lahko postopoma spreminja, s tem pa se performans razvije v raziskavo možnosti posameznikovega izraza, da vpliva na vnaprej definirana pravila sistema, v katerem se giblje.

Terrain study:
Game Over:

Christof Ressi in Szilárd Benes sledita ideji zoperstavljanja skrajnim psihičnim stanjem s sredstvi glasbene in medijske umetnosti. Instrumentalni zvoki bas klarineta učinkujejo na elektroniko, video in telesno gibanje ter omogočajo publiki vstop v raznoliko umetniško vizijo, ki jo tvori krajina človeške duše. Oba glasbenika druži želja po prečenju meja: Szilárd Benes z navdihi iz sodobne, free jazz ali klezmer glasbe nenehno išče možne razširitve zvoka svojega inštrumenta, medtem ko Christof Ressi rad oblikuje žive elektronske postavitve z računalniškimi programi, ki mu omogočajo spontano in neposredno manipulacijo zvoka in videa. Skupaj iščeta nova sredstva izražanja, za katera verjameta, da jih bosta našla v spojitvi različnih medijev. Pri tem ohranjata osebno definicijo glasbe karseda odprto. Komadi so večinoma avdiovizualni koncepti improvizacij, s posebnim fokusom na različnih aspektih in oblikah glasbenega součinkovanja med različnimi mediji, kot so zvok, slika in gibanje.

Vstopnina: 5€

Christof Ressi

Christof Ressi (1989) je avstrijski skladatelj, aranžer, razvijalec programske opreme in zvočni umetnik. Po učenju igranja čela v otroških letih se je hitro naučil igrati klavir in električno kitaro ter zelo zgodaj razvil zanimanje za klasično, jazz, rock in elektronsko glasbo. Na Univerzi v Gradcu je študiral klasično in jazz kompozicijo ter aranžiranje, trenutno pa tam študira računalniško glasbo. Njegova umetniška dela sestavljajo različni slogi in področja glasbe, kot so sodobna klasična glasba, jazz, eksperimentalna elektronika ali avdiovizualna glasba. Trenutno redno komponira in oblikuje žive elektronske postavitve za gledališke ter plesne produkcije. Sodeloval je tudi pri drugih glasbenih podvigih, denimo kot aranžer pop in jazz skladb ter glasbe za televizijo in kino. Navdušuje se nad multimedijo in računalniškim programiranjem. Njegova glasbena dela so bila odigrana in predstavljena v Avstriji, Švici, na Švedskem, v Mehiki, na Japonskem, Kitajskem, v Veliki Britaniji, ZDA in Južni Afriki. Prejel je dve nagradi Downbeat Student Music Awards za jazz aranžma in kompozicijo. Sodeloval je tudi pri interaktivni instalaciji videastke Valérie Wolf Gang Lovljenje Amerike, ki je bila predstavljena v okviru skupinske razstave Trk v matični galeriji Alkatraz.

www.christofressi.com
www.vimeo.com/christofressi

Szilárd Benes

Szilárd Benes (1990) se je rodil v mestu Keszthely na Madžarskem, zadnjih osem let pa živi v Gradcu v Avstriji. Študij klarineta je zaključil pri prof. Stefanu Schillingu. S svojim projektom Colors of Music se je kot solist prvič predstavil leta 2013, s projektom FModulations pa je nastopil v Budimpešti leta 2015. V Gradcu je izvedel projekt Clarinetronix, dvourno samostojno izvedbo z basovskim klarinetom, elektroniko in videom. Deluje tudi v kolektivu Schallfeld, leta 2013 je ustanovil Klezmer Band of Graz ter sodeloval z mnogimi sodobnimi skladatelji v premiernih izvedbah njihovih del. Sodeloval je na odmevnih glasbenih festivalih: Wien Modern, Steirischer Herbst, Tage Neuer Musik Graz, Internationale Ferienkurse für Neue Musik Darmstadt, ICAD, IMPULS. V letu 2015 je na Univerzi Karla Franza v Gradcu na tekmovanju osvojil prvo nagrado za komponiranje.
Benes je na povabilo KUD Mreža igral s Tilnom Lebarjem in Gabriele Drab v sklopu karavane impro kocertov Brezmejna disonanca #2 (april, 2018) , ki je potovala, od Dunaja preko Gradca v Ljubljano.