Dan Adlešič | Sintrop

*

Otvoritev: 7. november ob 20.00
Predavanje Andreja Detele: 8. november 2018 ob 19.00

Sintrop je potopitvena avdiovizualna instalacija, v kateri avtor obravnava partikularne fizikalne fenomene, ki izhajajo iz pojavov reda in kaosa oziroma sintropije in entropije. Pojav sintropije – naravne tendence prehajanja kaosa v red in robustnost industrijskih postopkov nad naravnimi surovinami Adlešič spekulativno interpretira in z različno uporabo elektronskih avdiovizualnih orodij raziskuje potenciale njihove performativnosti. Z obravnavo različnih viskoznih relacij med geološkimi pojavi in njihovo sodobno eksploatacijo, značilno za antropocen, spodbuja premisleke o omejenem roku uporabe narave, minljivosti vseh živih in neživih sistemov, geofizične, geopolitične, ekološke in kulturne krize.
Na presečišču medijske umetnosti in oblikovanja Adlešič vzpostavlja sintropijsko avdiovizualno okolje, preko katerega želi obiskovalce na ravni čutne zaznave spodbuditi k razmisleku o kompleksnosti odnosov in ontoloških sencah, ki definirajo čas, v katerem živimo.

Avtor: Dan Adlešič
Kuriranje in besedilo: Lenka Đorojević
Produkcija: Društvo Ljudmila, laboratorij za znanost in umetnost (zanj Tina Dolinšek)
Zahvala: Muzej za arhitekturo in oblikovanje - MAO, Andrej Detela, Tit Briški, Alja Lucian, Samson Kamnik, Mizarstvo Vraničar, Polona Torkar, Miha Kelemina in Bojan Stefanović.

Projekt je del mreže EASTN-DC, ki je sofinancirana s strani Evropske Unije, program Kreativna Evropa. Projekt je podprl tudi Oddelek za kulturo Mestne občine Ljubljana.

Sodelujoči:

Dan Adlešič

Dan Adlešič (1990) je multidisciplinarni umetnik in produktni oblikovalec, ki pogosto eksperimentira z različnimi materiali, tehnologijo in koncepti fikcije. Diplomiral je na ALUO in v tem času dobil ESSL Art glavno in dodatno nagrado. Magistriral je v letu 2015 na Design Academy Eindhoven smer Contextual Design s projektom Electricity is just like ... WOAH!, ki je bil pozneje predstavljen s strani vodilnega nizozemskega konceptualno oblikovalskega studia Makkink & Bey na bienalu arhitekture in urbanizma v Shenzhenu, Kitajska in v galeriji Ram v Roterdamu. V letu 2016 je projekt predstavil v obliki razstave v večjih galerijah po Evropi, kot na primer Rossana Orlandi v Milanu, Helsinki Design Museum in pa tudi kot performans v galeriji Palais de Tokyo v Parizu. V istem letu je imel samostojno razstavo Fikcija kot funkcija v Kinu Šiška, Ljubljana, razstavljaj je tudi na več kot 30 skupinskih razstavah doma in po svetu. V letu 2017 je sodeloval pri Bienalu oblikovanja BIO25 v Ljubljani, kjer se je razvil predhodnika instalacije Sintrop, ki je bila razstavljena v Županovi jami.

S podporo: