Robertina Šebjanič | Neotenous dark dwellers (Lygophilia)

petek, 31. avgusta:
16.00 - 17.30: javni pogovor
19.00: otvoritev razstave

Javni pogovor
Govorci: Gregor Aljančič in Magdalena Năpăruș-Aljančič (Jamski laboratorij Tular), Carlos Pascual (pisatelj), Robertina Šebjanič (umetnica), Annick Bureaud (kuratorka, direktorica Leonardo/Olats in moderatorka dogodka).

V javnem pogovoru in skozi predstavitve bodo predstavljene nekatere tematike in vprašanja, ki jih delita dve izjemni bitji, ki živita na dveh kontinentih: mehiški axolotl in slovenski proteus. Osredotočili se bomo na vprašanja ekologije (obe živali sta v naravnem okolju ogroženi vrsti), njuno biološko singularnost (obe sta neotenična prebivalca teme) in njihove kulturne pomene (obe nosita močan simbolni naboj).

--------------------------------------

Neotenični prebivalci teme (Ligofilija), Robertina Šebjanič, 2018
(Kuratorica: Annick Bureaud)

Lygophilia prepleta in skupaj tke mitološke svetove in znanost, preteklost in prihodnost, strahove in želje, kontinente, kulture, ljudi in ne-ljudi. Ligofilija razpira zgodbe dveh čudovitih in nenavadnih bitij, mehiškega axolotla in slovenskega proteusa.

Od nesmrtnosti do regenerativne medicine - obe živali sta, tudi v odraslosti v stanju “večne mladosti” (neotenije), za obe sta značilni nenavadna dolgoživost in regenerativne sposobnosti, ki jih postavljata v središče starodavnih mitov, pa tudi sodobnega visokotehnološkega znanstvenega raziskovanja.

Ironično je, da so Axolotli in Proteusi v lastnih naravnih okoljih ogroženi. Habitat obojih je izrazito specifičen in zamejen. Živita bodisi v močvirjih jezer okoli Mexico City ali pa v Evropi v Dinarskih kraških jamah in sta primera vzporedne evolucije, endemitskosti in adaptacije na ozke, celo ekstremne niše.
Obe se skrivata pred soncem in dnevno svetlobo, zaznamuje ju ligofilija (iz grščine lúgē in philéō), sta ljubezen do teme.

Z vitrinami oz. kabineti, ki v spomin budijo stare razstave naravoslovnih muzejev, pa tudi rokavične komore ali otroške inkubatorje, s pomočjo objektov, besedil, videov in drobnih objektov, z igrivim navzkrižnim zrcaljenjem, v katerem odmevajo, se zoperstavljajo in se lomijo podobe elementov, zgodb in živali, Ligofilija ponuja obiskovalcu poglobljen pogled na medvrstno sobivanje v sodobnem svetu in za skupno prihodnost.

Razstava je del programa festivala Mladi levi (https://www.bunker.si/eng/21st-international-festival-mladi-levi?fbclid=IwAR3UAtTZrGIcJkJwgRkiapiyni7i0mtdbntYKu5en1nZ2Hzu5wVDtgRjcCM)

*Ligofilija je serija raziskovalnih umetniških del, ki nastajajo na pobudo Robertine Šebjanič v želji, da bi raziskala ljubezen (gr.: philéō) do temè (gr.: lúgē) in do neznanih prebivalcev za ljudi negostoljubnih krajev.

**produkcija: Zavod Projekt Atol (Uroš Veber), Slovenija, 2018 in Arte+Ciencia (UNAM), Mehika; Sektor, Slovenija 2017 / 2018

Robertina Šebjanič

Umetnica in raziskovalka Robertina Šebjanič v svoji ustvarjalni praksi poglobljeno reflektira človeška poseganja v (vodna) okolja ter o družbenopolitičnih in ekonomskih strukturah, ki temeljijo na principu rasti proizvodnje in potrošnje. Njena dela so interdisciplinarna, poetična, hkrati pa močno povezana z znanostjo in drugimi področji družbenega delovanja. V svoji analizi antropocena in njegovega teoretičnega okvira umetnica uporablja izraza "aquatocene" in "aquaforming" za označevanje človekovega vpliva na vodna okolja. Za svoje ustvarjanje je prejela številna priznanja, mdr. Honorary mention Prix Ars Electronica, Starts Prize, Falling Wall winner, Re:Humanism in druge.