Saša Spačal in Matic Potočnik | Liminoid

*

Saša Spačal in Matic Potočnik: Liminoid
Obogatena in virtualna izkušnja razpršene subjektivitete | instalacija
5. – 8. december 2018

TERMINI: Instalacijo je moč doživeti zgolj posamično, razpisani termini so dostopni tule: https://goo.gl/XrHvjD.
Prijave sprejemamo na delavnica@ljudmila.org.

Liminoid je portal, ki sproža prehod med obogateno in virtualno realnostjo ter povzroča izkušnjo razpršene subjektivitete. Liminoidno stanje izhaja iz antropološke ideje o sodobni variaciji liminalnega stanja, ki zaznamuje prehod sebstva v iniciacijskih ritualih. Liminoidna izkušnja je opredeljena kot nedoločen skupek pravil, ki sprožajo preobražen občutek o samem sebi. Podobno kot liminalnost jo posameznica ali posameznik doživita v treh fazah: ločitev od starega jaza, faza prehoda, za katero je značilna nejasnost in izguba orientacije, ter zadnja faza ponovne vključitve in oblikovanja novih pogledov na svet. Doživetje v instalaciji Liminoid ni zgolj simulacija liminoidne faze, kajti ponuja številne zasuke v polju virtualne in obogatene realnosti. Avtorja sta zasnovala izkustveno potovanje za preverjanje poststrukturalističnih konceptov, kot so razpršena subjektiviteta, postajanje, virtualnost, potopitev in identifikacija. Izkušnja lahko zbuja občutke negotovosti ali tesnobe, kajti liminoidna faza je odprta potencialnost, gledalec ali gledalka pa lahko pričakujeta presenečenje!

http://wiki.ljudmila.org/Liminoid(sl)
https://projectliminoid.wordpress.com/

Produkcija: Ljudmila, Laboratorij za znanost in umetnost (za društvo Tina Dolinšek). Produkcijo (2014) in nadgradnjo projekta (2018) je podprla Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo. 

 
Sodelujoči:

Saša Spačal

Saša Spačal je intermedijska umetnica, ki deluje na presečišču bioarta in intermedijske umetnosti. Njena dela so bila predstavljena na številnih mednarodnih razstavah in festivalih kot so International Triennial of New Media Art 2014, Peking; Enter 5: Datapolis, Praga; AmberFest’11: Next Ecology, Istanbul; De:sonanz 2012, Skopje; Device_art 4.012., Zagreb; Device_art 4.013, Praga; Enter 6: Biopolis, Praga; MFRU_KIBLIX: When Worlds Collide, Maribor; Sculpture Today: Performative Bodies and Spaces, Celje; Haip festival, Ljubljana. Trenutno razvija več različnih projektov, ki se fokusirajo na raziskovanje vmesnikov med tehnološkimi in biološkimi organizmi v sodelovanju z Galerijo Kapelica, Multimedijskim centrom Kibla in Ljudmilo, laboratorijem za znanost in umetnost.
Njeno delo se fokusira na postčloveško okolje, kjer človeška bitja obstajajo in delujejo kot eden izmed elementov v ekosistemu in ne kot suveren. S tem se opušča kartezijanski sistem in sprejema dejstvo, da se je področje tehnologije razširilo ne samo od hardvera na softver, ampak tudi do t. i.wetware ali mokre opreme, od koder posledično izvirajo hibridni pojavi mehanske, digitalne in organske logike delovanja.
Na področju interaktivne vizualizacije in zvočnega oblikovanja razvija strategije za uporabo fizičnih vmesnikov za generiranje zvoka kot članica Theremidi Orchestra. V sodelovanju z Ido Hiršenfelder razvija iniciativo ČIPke, ki raziskuje delovanje žensk, aktivnih na področjih znanosti, tehnologije in medijske umetnosti ter zagotavlja ženskam prijazen hackerspace prostor v okviru Rampa laboratorija.

Matic Potočnik

Matic Potočnik je računalničar, ki se ukvarja z razvojem in analizo programja ter z raziskovanjem tehnoloških sprememb in njihovih posledic. Pogosta tema njegovega dela v umetnosti je prelivanje navideznega in resničnega. Z Dominikom Mahničem sta ustvarila instalacijo Lumen – risanje v povečani resničnosti, z Danom Adlešičem in Tilnom Sepičem je sodeloval pri projektu mešane resničnosti Od oblike do oblike, s Sašo Spačal pa sta razvila Liminoid – obogateno in virtualno izkušnjo razpršene subjektivitete. S svojim tehničnim znanjem je prispeval tudi k več delom Zorana Srdića Janežiča, k interaktivni instalaciji Neskončna vmesnost Mojce Založnik, k interaktivni zvočni postavitvi Partíja Mateja Stupice in Jake Bergerja – Brgsa, k projektu Selfish Machines Tadeja Vindiša in drugim. V Sloveniji je bilo njegovo delo predstavljeno v galeriji Kapelica, Aksiomi, osmo/zi, +MSUM, Layerjevi Hiši, na festivalih Svetlobna Gverila, IZIS, MFRU in drugje, v tujini pa na festivalih Ars Electronica (AT), Device_art (CRO) in Queens (DK). https://hairyfotr.net/
 

S podporo: